Haberler

Actual Medicine

Amgen’in Ana Misyonlarından Biri Amgen Vakfı Sayesinde Bilimi Yaymak

Amgen Türkiye’de geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmak için Amgen Vakfı ile yarının bilim insanlarına bilimsel araştırma merakını, deney yapma hevesini aşılamak konusunda ilham veren projeleri ve kurumları destekliyor. Amgen Vakfı projeleri ile yüzlerce öğretmen, binlerce öğrenciye ulaşılıyor. 1991 yılında kurulan Amgen Vakfı, gelecek nesillerin bilim sevgisini artırmayı ve bilim eğitimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Amgen Scholars (Amgen Bilim Öğrencileri) Programı ile dünyanın önde gelen öğretim ve araştırma enstitülerinde bilimsel çalışma yapma şansı bulunmayan öğrencilerin önlerindeki engelleri kaldırmayı amaçlıyor. Öğrencilere sağlanan mali destek, programın temel unsurlarından birini oluşturuyor ve kriterleri taşıyan öğrencilerin, mali durumlarından bağımsız olarak, katılabilmelerinin önünü açıyor. Öğrencilerin keşif sürecine katılmaları ve dünyanın en başarılıları arasında yer alan bilim insanlarıyla bağlantı kurmaları için benzersiz bir fırsat sunan programla lisans öğrencisi katılımcılar, üst düzey öğretim üyelerinin akıl hocalığında bir araştırma projesi yürütürken seminerlere ve ağ oluşturma etkinliklerine katılma, biyoteknoloji hakkında bilgi edinme, endüstriden ve üniversitelerden lider bilim insanlarını dinleme fırsatı buluyor. Amgen Scholars Programı mezunlarının yüzde 99’u programın akademik ve mesleki istikametlerini etkilediğini belirtiyor. Program mezunları arasında lisans programlarını tamamlayanların yaklaşık 900’ü bilim dallarından birinde lisansüstü eğitimine devam ederken, 280’i ise doktorasını ve tıp doktorluğu doktorasını tamamladı. Bu kişilerin 500’ünden fazlası 33 ülkede bilim alanında çalışıyor.

2006 yılında, geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başlatılan Amgen Scholars Programı ile bugüne kadar genç bilim insanlarına 74 milyon dolarlık eğitim desteği sağlandı. Dünyanın önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından 24'ü ile ortak çalışılarak 700'den fazla kolej ve üniversiteyi temsil eden lisans öğrencilerine laboratuvar ortamında araştırma yapma fırsatı sunuldu. Amgen Scholars eğitim programında şimdiye dek toplamda 3,542 öğrenci eğitim gördü. Türkiye’den ise son 10 yılda toplam 48 öğrenci Amgen Vakfı ile Avrupa’daki üniversitelerde 8 hafta boyunca çalıştıkları projeler ile kariyer yolculuklarına heyecan verici deneyimler kattılar.

Amgen Scholars programına başvurmak için üniversite öğrencisi olmak yeterli. Bu programa özel geliştirilen www.amgenscholars.com adresinde başvuru sürecini detayları ile takip etmek mümkün. Türkiye’deki üniversite öğrencileri Avrupa’daki üniversitelere aday olabiliyorlar. Kriterler arasında; Avrupa’da herhangi bir kolej ya da üniversitede ilk lisans programında kayıtlı olmak, güçlü bir akademik performans ve doktora programına girme hedefine sahip olmak yer alıyor. 2021 yaz programı başvurularının en geç Kasım 2020’de açılması planlanıyor.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.