Haberler

Actual Medicine

Novo Nordisk Türkiye COVID-19 Sürecinde Diyabetli Bireyleri Destekliyor

Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle Türk Diyabet Cemiyeti tarafından düzenlenen TEAM1 Buluşmaları webinar sohbetleri devam ediyor. Daha önce diyabet hastalarına yönelik 4 webinar gerçekleşmişti. 22 Ekim’de yapılan son webinarda da COVID-19 sürecinde hastaların diyabetlerini daha iyi yönetmeleri için destek olacak bilgiler paylaşıldı. 

COVID-19 salgını, diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişileri daha fazla etkileyebiliyor. Pandemi sürecinde diyabetliler için oluşan riskler ve alınması gereken önlemler, dünyada 97 yıldır yenilikçi tedaviler sağlamaya odaklı Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle Türk Diyabet Cemiyeti tarafından düzenlenen “TEAM1 Buluşmaları” webinar serisinde ele alınıyor.

Türk Diyabet Cemiyeti TEAM1 Buluşmaları Webinar Serisi’nin 22 Ekim’de yapılan son toplantısında “Tip 1 Diyabet Tanısı ve Sonrası” konuları ele alındı. Webinarın moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Team1 Takım Koordinatörü Prof.Dr. Taner Damcı üstlendi. Prof Dr. Damcı, “COVID-19 pandemisi yüzünden Team1 ekibinin grup çalışmaları yapamadığını ancak ekip üyelerinin her birinin bireysel çalışmaya devam ettiğini” söyledi.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Oğuzhan Deyneli de online sohbette diyabette teknoloji konusuna değindi ve “Son 10 yılda teknoloji, diyabetli bireylerin yaşamına olumlu olarak dokunur hale geldi. İlk sensörlere göre gelişmiş teknolojik sensörler hem daha rahat taşınabilir hem de daha hızlı ölçüm yapabilir halde. Böylece 24 saat, uykumuzda dahi, diyabetimizi gözlemleme şansımız oluyor”diye konuştu.

Webinara katılan Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi (DOFEM) Eğitim Koordinatörü Uzman Hemşire Behice Kahraman ise; “Diyabet eğitimi bireysel bir eğitimdir. Bir diyabet hastasının tedaviye uyumu çok önemlidir. Dolayısıyla eğitime devamlılığı ve sürekliliği hayati önem taşımaktadır” dedi. Konuşmacılar arasında yer alan Team1 Takım Üyesi, Tip 1 Diyabetli Koşucu Oğuz Sönmez “Genç bir bireyin diyabetli olduğu duyulunca “yazık” deniyor. Oysa toplum olarak farkına varıp empati kurulması gerekiyor” diyerek ötekileştirmenin altını çizdi.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.