Haberler

Actual Medicine

Kadınları Kanser Riski Konusunda Harekete Geçirmek İçin Amgen’den “Birlikte Güçlüyüz” Kampanyası

Amgen Türkiye, kemik sağlığı, kalp sağlığı ve kanser gibi kritik kadın sağlığı sorunlarına ışık tutmak için Türkiye’de “Birlikte Güçlüyüz” kampanyasının son aşamasını başlattı. Kadınlar, ailelerinden ve arkadaşlarından edindikleri sağlık bilgilerine büyük ölçüde güveniyor. Kampanya, bu tartışmaları kolaylaştırmak, geliştirmek ve kadınların daha sağlıklı bir yaşama giden yolculuklarında birlikte daha güçlü hale gelebilmeleri için kolay anlaşılabilir sağlık bilgilerini ve araçlarını sağlamayı amaçlıyor.

COVID-19 salgını nedeniyle global olarak birçok insan randevularını kaçırdığı veya geciktirdiği için kadınların bu anlamda farkındalık kazanması oldukça önemli hale geliyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, teşhis ve tedavideki gecikmenin etkisinin en çok kanser alanında olduğu gözleniyor. Araştırma, kanser taramalarında (meme kanseri için %87’ye ve servikal kanserde %84’ye varan) keskin düşüşler olduğunu gösteriyor ve medikal onkologlar kendilerine başvuran hastalarda ileri evre oranının arttığını bildiriyor.(1) Bu durumda tanı, kadınlara ancak daha geç konulabiliyor ve sonuç olarak, tedavi için kritik zaman aralıkları kaçırılıyor.

Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman: “Özellikle farkındalığın ve kontrolün kritik önem taşıdığı bu dönemde, sağlık ile ilgili temel konuları konuşmak için gereken bilgi ve araçlarla kadınları desteklemeye kararlıyız. Kadınların; sağlıklarını takip edilmesi için mümkün olan en güvenli şekilde kontrollere geri dönmelerini teşvik ediyoruz. Sağlığımızı korumak hepimizin sorumluluğu ve salgının ardından olası bir ikincil sağlık krizini de ancak hep birlikte önleyebiliriz” dedi.

Awen For Us Kurucusu Dr. Aylin Löle ise “Kadınların kanser riskini belirlemelerine ve kanser taramasını teşvik etmelerine yardımcı olmak hem onlara fayda sağlayacak hem de erken teşhis ve önlemenin kritik önem taşıdığı bir alanda kendilerini savunmaları için başkalarına ilham olacak. Toplum sağlığının yaşamlarımızı nasıl sürdürdüğümüzü ciddi şekilde etkilediği bu zamanda, kadınları teşvik etmek için “Birlikte Güçlüyüz” kampanyasını desteklemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

300’den fazla kadınla yapılan ankette, kadınların genellikle kanserin etkisinin farkında oldukları ancak risk faktörlerini azaltmak için proaktif adımlar atmaya pek eğilimli olmadıkları görüldü.

Kadınlar; kendilerini ve sosyal çevrelerini, doktorlarıyla yaşam tarzı değişiklikleri ve kanser risk faktörlerini azaltmanın yolları hakkında konuşmayı da içeren proaktif adımlar atmaya teşvik etmeliler.

Kampanya, kadınları sağlıklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için Breakout Challenge’da yeni bir fiziksel aktiviteye katılmaya ve #BirlikteGüçlüyüz etiketini kullanarak sosyal medya aracılığıyla fotoğraf ve videolar yayınlamaya davet ediyor.

Nasıl katılacağınız ve doktorunuzla, diğer aile üyeleri ve arkadaşlarınızla kadın sağlığı hakkında konuşma araçlarına nasıl erişeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için www.birliktegucluyuz.info adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

1. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. Meme ve Servikal Kanser Taramasında Keskin Azalmalar. (Erişim tarihi: 2021) https://www.cdc.gov/media/releases/2021/p0630cancerscreenings.html

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.