Haberler

Actual Medicine

Azerbaycan’ın İlk İlaç Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

GEN’in %66 oranında hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC  tarafından kurulacak olan Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma töreni 6 Aralık 2023 tarihinde Bakü’de gerçekleşti.

 

Törene, GEN Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş ve Yö­ne­tim Kurulu Üyeleri, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) Genel Müdürü Ülvi Mansurov ve Türkiye Bakü Bü­yükelçisi Cahit Bağcı, SIA Pharmaceuticals Şir­ke­ti Direktörü ve Kurucusu Suat Fetaliyev ve ilgili devlet kurumlarının yetkilileri katıldı.

Azerbaycan Devleti tarafından tahsis edilen Piral­la­hi Industrial Zone içerisindeki 52,000 m2 alanda şir­ketin sahip olacağı ve işleteceği tesisin ilk fazında yaklaşık 36 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. Tesis, tamamen ithalata dayalı 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarında ilk yerli üretici olarak faaliyet gösterecek.

Azerbaycan’ın ilaç ihtiyacını karşılama, yerli üretimi destekleme ve istihdam yaratma açısından önemli bir adım olan bu üretim tesisinin, 2026 yılında ilk fazın tamamlanması ve ilaç üretim faaliyetlerinin başlaması öngörülmektedir.

Tesisin birinci fazı için planlanan ka­palı alanı 14.000 metrekare olup, 550 milyon adet tablet, film tablet, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, saşe ve likit tip olmak üzere tek vardiyada yıllık 50 milyon kutu ilaç üretilmesi hedefleniyor. 

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.