Haberler

Actual Medicine

GSK Türkiye’den Afet Bölgesindeki Çocuk, Genç ve Kadınlar İçin Anlamlı Proje

GSK Türkiye, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Türkiye’nin 11 ilini büyük ölçüde etkileyen depremler sonrasında çalışmalar gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile bir araya gelerek depremlerden etkilenenler için harekete geçti. GSK Türkiye çalışanlarının da gönüllü katılımıyla dahil olduğu proje kapsamında, afet bölgesinde yaşayan çocuklar, gençler ve kadınlar öncelikli olmak üzere tüm bölge halkının faydalanabileceği çok yönlü bir destek merkezi kuruldu. GSK Türkiye’nin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin güvenilir paydaşlarından biri olan TOG’ un ‘’Destek Merkezleri Proje­si’’, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla afet sonrası travma yönetimine ilişkin eğitimleri de kapsıyor. 

GSK Türkiye, bu önemli proje ile TOG uzmanları tarafından hazırlanan dersler, atölye ve uygulamalar aracılığıyla yılda 6.500 kişiye ulaşarak, bu kişilerin normalleşme sürecine katkı sağlamayı amaçlıyor. Gerçekleşecek çalışmalar, çocuk ve gençlere yönelik matematik, Türkçe ve fen derslerine destek sağlamanın yanı sıra duygusal ifade becerilerini geliştirecek uygulamaları da içeriyor. Programda ayrıca, lise ve üniversite çağındaki gençlere yönelik psikososyal aktivitelerle birlikte gelişim sohbetleri de yer alıyor. Diğer yandan, bölgedeki kadınların faydalanabileceği atölye çalışmaları ve bilgilendirme seansları ile de iyi olma halinin artırılması amaçlanıyor. 

Destek Merkezi’nin yer aldığı konteyner şehirde yaşayan, depremden etkilenenlerin kullanabileceği sosyalleşme ve spor alanları da bulunuyor. Bununla birlikte, merkezde tam zamanlı olarak görev alan psikolog ile bölgede   ihtiyaç duyan herkesin yararlanabileceği bir yapı oluşturularak bütüncül bir psiko-sosyal destek sağlanması amaçlanıyor. Tüm bunlarla birlikte, konteyner şehrin içinde bulunan ilkokulda öğrenim gören öğrenciler Destek Merkezi içinde yer alan park, kütüphane, konferans salonu gibi sosyal alanlardan faydalanma fırsatına sahip olmaktalar. 

Etkisi tüm Türkiye’de derinden hissedilen depremlerin ardından her yardımın çok değerli olduğunun altını çizen GSK Türkiye İletişim ve Hasta İlişki­le­ri Lideri Selcen Çökdü: “Mil­let­çe büyük üzüntü yaşadığımız depremler sonrası üzerimize düşenleri hayata geçirmenin sorumluluğu içerisindeyiz. Bu doğrultuda depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, depremin yarattığı tüm olumsuzlukların ivedilikle ortadan kalkmasını, ülkemizin de bir  daha böylesine bir felaketi yaşamamasını temenni ediyorum. Afet bölgesindeki başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere bu felaketten etkienen herkese psiko-sosyal anlamda destek olmayı hedefleyen bu projeye çalışanlarımız da gönüllülük kapsamında doğrudan ve dolaylı olarak dahil oldular. Beraber uzun yıllardır birbirinden değerli projelere imza atıp milyonlarca insanın hayatına dokunduğumuz kıymetli proje ortağımız TOG’la birlikte yürüteceğimiz bu proje için oldukça heyecanlıyız.” 

TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, doğal afetler sonrasında toplum ihtiyacının karşılanmasında en önemli rollerden birini de sivil toplum kuruluşları ve paydaşların üstlendiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’ nin farklı şehirlerinden bir araya gelen Toplum Gönüllüsü gençlerin daha iyi bir dünya hayaliyle ha­yata geçirdikleri projeleri destekleyerek onları güçlendiriyoruz. 6 Şubat’tan sonra binlerce Top­lum Gönüllüsü gençle birlikte dayanışma ağlarını örerek depremin olumsuz etkilerini azaltmak için çalıştık. Şimdi, Destek Merkezle­ri­mizle bu dayanışmanın sürdürülebilir olmasını ve iyileşme sürecine destek olmayı hedefliyoruz. GSK Türkiye gönüllüleri ve gençlerle birlikte bölgede gerçekleştireceğimiz psiko-sosyal destek çalışmalarıyla başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere, tüm bölge halkını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Uzun yıllardır paydaşımız olan değerli GSK Türkiye ailesine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.