Haberler

Actual Medicine

“Çocuğum Özel Kampı” Hasta Yakınlarına Uygulamalarla Yol Gösterecek

Zihinsel ya da bedensel engeli bulunan, kronik hastalığı olan, kanser gibi ağır süreçlerden geçen özel çocuklara sahip hasta yakınlarının ruh ve beden sağlıklarını korumaları, dengelemeleri, hastalıkla mücadele ederken duygu durumlarını kontrol altında tutabilmelerine destek olmak üzere projelendirilen Çocuğum Özel Kampı; hasta yakınlarına profesyonel yol haritası çizerek, uygulamalarla yol gösterecek.

Çocuğum Özel Kampı lansmanında; kampın kurucuları Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, Ruhsal Gelişim Uzmanı Saba Deniz Uzun ve Yoga Uzmanı Ela Şeker kamp hakkında detaylı bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Projenin kurucusu Prof.Dr. Raşit Vural Yağcı projeyi şöyle özetledi: “Zihinsel ya da bedensel engeli bulunan serebral palsi, doğuştan metabolik hastalıklı çocuk, otistik, hiperaktif, kronik hastalığı olan, kanser gibi ağır süreçlerden geçen özel çocuk sahibi hasta yakınlarının ruh ve beden sağlıklarını korumaları, dengelemeleri, hastalıkla mücadele ederken duygu durumlarını kontrol altında tutabilmelerine destek olmak üzere projelendirilen Çocuğum Özel Kampı; hasta yakınlarına profesyonel yol haritası çizerek, uygulamalarla yol gösterecek.

Tanımlanan hastalıklara sahip çocukların bakımından sorumlu ebeveynlerin, birinci dereceden bakım veren kişilerin ruh ve beden sağlığını korumaları, varsa yapılan yanlışların farkındalığının sağlanması, yorgunluklarıyla baş etme yöntemlerini göstererek bakım verdikleri çocuklara daha yararlı olabilmelerini, hastanın uygulanan tedavi ve fizyoterapilerden daha çok faydalanabilmelerini sağlamayı hedefliyor. Ebeveyndeki değişim hasta üzerinde mucizevi dönüşümler yaratabilmektedir” dedi.

Ruhsal Gelişim Uzmanı Saba Deniz Uzun aynı zamanda bir hasta yakını ve kamp katılımcılarına ebeveynlerin kendini besleyerek yavrusuyla güvenli bağ kurabilmesini sağlayacak interaktif çalışmalar sunacak.

Kamp kapsamında ebeveynlere bedenen ve zihnen rahatlık sağlayacak yoga teknikleri hakkında eğitim verecek olan Yoga Uzmanı Ela Şeker de yine bir hasta yakını olarak kamp katılımcılarına yaşadıkları zorlu süreç içinde, kendileriyle daha hoşnut nasıl kalabileceklerini meditasyon ve nefes teknikleri ile anlatacak.

GERİ DÖN

Gizlilik Beyanı

Yazarlar, Actual Medicine dergisi tarafından yukarıda istenen bilgileri sisteme yüklemeyi kabul ederler. Actual Medicine, kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenliğini koruyacaktır. Herhangi bir kişisel bilgi sadece bu dergi ve bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Bu bilgiler başka amaçlarla kullanılmayacak ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır. Tek istisna, mahkeme kararları, taleplere karşı savunma hakları, yasadışı faaliyetlerden korunma ve benzeri yasal durumlardır.
Yazarlar; dergideki yenilikler, sağlık dünyasındaki gelişmeler, kongreler, sempozyumlar, toplantılar, seminerler ve farmakolojik gelişmeler hakkında Actual Medicine dergisinden gönderilecek yazılı, sözlü ve görsel bilgilendirme e-postası almayı kabul eder.